25 Aralık 2010 Cumartesi

KENDİNİ KEŞFET...

İSTANBUL MODERN'DE YETİŞKİNLERE YÖNELİK SEMİNER VE ATÖLYE ÇALIŞMALARI

'Sinema Kültürü Seminerleri
Selim Eyüboğlu ile Televizyon Dizileri ve Biz'

Sinema Kültürü Seminerleri’nin ilki olan Selim Eyüboğlu ile Televizyon Dizileri ve Biz başlıklı seminer, son on yıl içinde beklenmedik düzeyde statü kazanan çağdaş Amerikan dizilerini konu alıyor. Buffy the Vampire Slayer, Ally McBeal, Battlestar Galactica, CSI: Miami, True Blood, Closer ve Mad Men gibi örneklerden yola çıkan bu seminer, çağdaş Amerikan dizilerinin yükselişini ve seyircileri ile kurduğu yeni bağları dizilerin parçalı anlatım tarzlarıyla, çağdaş popüler kültür ve “yeni medya” ile ilişkilendirerek tartışmaya açıyor.

Program:
1. Hafta: Dizilerin kendine özgü anlatım özellikleri ve cezbedici yanları; Dizi 'fan'leri
2. Hafta: Diziler, genre, çağdaşlaşan ve dönüşen genre'lar; Twin Peaks
3. Hafta: Histeri, yüksek dozda endişe ve postfeminizm: Ally McBeal ve Closer
4. Hafta: Bilimkurgu, western ve distopyanın örtüştüğü nokta: Firefly
5. Hafta: Soap operanın kara sinemaya dönüştüğü diziler: Jericho, Battlestar Galactica
6. Hafta: Bugünden yakın geçmişe yolculuk: Swingtown ve Mad Men

'Levent Çalıkoğlu ile Çağdaş Sanat Koleksiyonerliği'

İstanbul Modern’in Şef Küratörü Levent Çalıkoğlu yönetiminde düzenlenen program,“koleksiyon” ve “koleksiyonerlik” kavramlarını etraflıca ele alıyor. Konu olarak bir koleksiyonun oluşturulmasındaki temel unsurları, koleksiyonların yatırım aracı olarak ne ifade ettiğini, koleksiyonerliğin hukuksal boyutunu işliyor. Program müzayedeciler, galericiler ve koleksiyonerlerden oluşan konuklarıyla koleksiyonerlik dünyasının kapısını aralıyor.

Yetişkinlere yönelik seminer ve atölye programı AtölyeModern’in kış dönemi 5 Ocak’ta başlıyor.

Ders programları ve daha fazlası için: www.istanbulmodern.org / 0212 334 73 27 ve atolyemodern@istanbulmodern.org

bahçe...

19 Aralık 2010 Pazar

YıLbaŞı HeDiyeLeri...

Blogumu izleyen arkadaşlarıma ufak bir yılbaşı hediyesi vermek istiyorum.
Tasarlamış olduğum kitap ayraçlarından beğendiğinizi, yorum bölümünde belirterek bana ulaşabilirsiniz.
Sevgiler...

Istanbulum..
Misketlerim..
Ellerim..
Oyuncak Arabalarım..


Yalnızlık..

Balonum..

Kır Çiçekleri..

Kelebekler..
Kırda..

Yolculuk..Çiçekler..
 
Masalsı.. 

Nerede Kalmıştık?..Hımm..                                                                       Kadın-Erkek...
 


Araba Lastiği..

KENDİNİ KEŞFET... Ocak' 11

 UĞUR MUMCU ARAŞTIRMACI GAZETECİLİK VAKFI –SEMİNERLERİ

‘Yazma, Felsefe, Sinema, Fotoğraf ve Siyasal Düşünceler Tarihi Seminerleri’

Yaşamınızdaki sıradanlıktan sıyrılıp yazmaya, felsefeye, sinemaya, fotoğrafa ve düşünceye farklı gözle bakmak isteyenler için Ocak 2011 de başlayacak seminerlere katılabilirler..

Örneğin Yazma Seminerlerine katılan katılımcılar, seminer bitiminde kendi aralarında oluşturdukları "Sokak Yazarları" adlı yazma grubunun, ya da birlikte oluşturdukları benzer grupların çatısı altında yazma çalışmalarına devam etmekte, edebiyatın, sanatsal duyarlılığın, öykülerin beslediği dostluklarını sürdürebilmekte…

Ya da Film Atölyeleri Seminerlerinde, filmleri sadece sinema perdesinin karşısından değil, bu perdenin arkasından da izletme ve okutma amacı taşıyan atölyeler ile; yapım sürecinden başlayarak, kamera, kurgu, ışık, ses gibi unsurlarla ne şekilde anlam ve anlatım yaratıldığı işlenecek, kısa ve belgesel film projeleri yazdırılacaktır.

Daha fazlası:  http://www.umag.org.tr/

ALBÜM...

KEREM GÖRSEV- THERAPY (2010)

Kerem Görsev, sürekli ya bir konser ya da bir albüm hazırlığı içinde olan, ülkemizin en çalışkan, en üretken müzisyenlerinden biridir. Kendi albümü olmasa bile genç yeteneklere de her bakımdan ön ayak olan sanatçımızın 14. Albümü ‘Therapy’’i sonunda dün aldım. Albümde sanatçının 10 adet kedine ait bestesi bulunmakta. Albüm, adı The Beatles ile özdeşleşen-Londra Abbey Road Studio’larında ve ünlü şef Alan Broadbent yönetimindeki London Philharmonia Orkestrası eşliğinde gerçekleştirilmiştir.

Albümdeki her şarkının bir hikayesi var; mesela ‘Letter to Mimaroğlu’- Amerika’da yaşayan ünlü müzisyen İlhan Mimaroğlu için bestelemiş. Ya da ‘Storyteller’ - geçen yıl hayata veda eden Kerem Görsev’ in çok yakın arkadaşı, hep onlara hikayeler anlatan ünlü basçı Oğuz Durukan’ın anısına, ‘Flash Back’ ise geçen yıl ölen köpeği için bestelemiştir. Gerçekten dinlerken bu hikayelerdeki duygu akışını hissedebildiğiniz ve insanın içine adı gibi huzur veren bir albüm.

Piyano sevenler, orkestra sevenler, caz sevenler tavsiye ederim…

köşedeki çiçekçi...