18 Aralık 2010 Cumartesi

Son Okuduğum...

EJDERHA DÖVMELİ KIZ (MILLENNIUM I)- STIEG LARSSON- 2009

Tanıtım Bülteninden (Arka Kapak)...

41 ülkede rekor satış yapan kitaplarının başarısını göremeden 50 yaşında hayata veda eden İsveçli gazeteci Stieg Larsson'un zihne kazınacak sahneler, çarpıcı ve canlı karakterler, okurları adeta yerlerine çivileyecek sürükleyici bir kurgu ile her sayfasını ağır ağır ve dokuyarak yazdığı Millennium serisinin ilk kitabı Ejderha Dövmeli Kız'ı okuduktan sonra, Gefle Dagblad gibi 'bundan daha iyisi yapılamaz' diyebilirsiniz. Ama bu erken bir karar olabilir. Son sözü söylemeden ikincisini beklemenizi tavsiye ederiz.

"Olağanüstü Okuyucular kitabı okurken yerlerinden bile kıpırdayamayacak."
-Sunday Times-

"Bu kitabı okumaya başladığınızda, ilk adımı hiç atmamış olmayı dileyeceksiniz. Çevreniz kararacak ve kendinizi öykünün içinde bulacaksınız"
-Bild Am Sonntag

"Bu kitap kendisi için söylenen her bir övgü sözcüğünü hak ediyor. Üçlemenin geri kalan iki kitabı bunun yarısı kadar bile iyi olsa, Larsson bize müthiş bir miras bırakmış olacak."
-Sharon Wheeler-

"Larsson'un bu kitabı saatli bir bomba gibi..."
-Bob Cornwell-

"Hipnotize edici."
-USA Today-

"Tam bir dinamit."
-Liz Smith-

"Çılgınca Müthiş bir gerilim."
-The Washington Post-

"Büyük bir açlıkla okunacaktır"
-Observer-

"Larsson'un kitapları hayatımız için bir tehlike oluşturuyor. Parklar okuyucularla tıka basa dolacak, çalışma dünyası altüst olacaktır. Bütün bunların nedeni hiç kimsenin kitabı elinden bırakamamasıdır."
-Bams-

Ve Bence…

Kitabın neredeyse ilk 100 sayfasında karakterlerin detaylı tanıtımı yer alıyor. Bazı noktalarda sıkılırsanız bırakmayın sakın. Çünkü karakterler için yazılmış her cümle,her detay kitabın akışı sırasında önem kazanıyor. Sonra nasıl olduğunu anlamadan kurgunun içinde buluyorsun kendinizi. Farklı karakterlerin aynı zaman aralığında yaşadıklarını kısa geçişlerle anlatması yorum bakımından çok etkileyici ve heyecan vericiydi. Şaşırtan olaylar ve harika bir son. Kesinlikle son derece detaylı ve güzel kurgulanmış bir kitap. Ayrıca yurtdışında önemli otoritelerden tam not alan ve beyaz perdede bile gösterime girmiş bir kitap hakkında daha fazla ne denebilir ki?

Keyifli okumalar…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder